Biografie

ERELEY se zrodila a začala hrát v roce 2014

"Nauč se lítat v mracích a najdeš co chceš, nauč se lítat v mracích a možná přežiješ." řeklo eso a někdo pochopil a jinej zase ne. My lítáme v mracích hodně vysoko a hledáme sny, který se tu schovávaj. Musíš pochopit, že "ti ptáci cestu nemění a někteří se nevrátí". Od doby, co jsme se odlepili od země už přešlo mnoho sluncí a měsíců. Některý noci byly chladnější, než jiný a přesto pořád letíme dál a hledáme náš světa sál.
Možná ho nikdy nenajdem, ale faktem je, že cesta je taky dobrej cíl :-)

2014 - Vznik kapely se datuje do roku 2014, kdy LaResistans (LaResistans, Lumenosy, Blackmailers, Radiomaják) zlanařil svýho mladšího bráchu - Yorka (Ebola Joy, Corund), aby společně založili kapelu. Tehdy se v chebským podzemí plným ozvěn z lesa začala psát nová kapitola a listí se začlo znovu třepotat ve větru.

2015 - Rodinné duo dalo vzniknout devíti vlastním skladbám, které v roce 2015 vyšly pod názvem "Katharsis" jako první dlouhohrající album ERELEY.
Náběry si kapela udělala ve svém vlastním studiu, o následný mix a master se postaral Zdeněk Šikýř v Pražském Studio Hostivař.
Poté přišel na řadu videoklip k závěrečné písni alba - "A Figurine", který vznikl částečně na zámku Kynžvart a částečně také v koupelně hudebníků. O produkci videoklipu se postaral Aleš Strnad se svojí agenturou 4U Records.
V březnu 2015 doplňuje kapelu Tomáš "Birkoff" Vodrážka (Nasty?, Lost Illusion) na postu baskytary a o měsíc později posiluje ERELEY na postu kláves Marie Peterová. V této sestavě se kapela dostává také ke koncertování a protože York a LR už nějákou dobu lítají v mracích, hned druhé živé vystoupení probíhá v rámci soutěže Spark Fresh Blood 2015 ,kde se z více než 400 kapel z ČR a SR umisťuje ERELEY na 2. místě.
Po této akci se ERELEY přesouvají zpět na západ, kde sklízí další úspěch na finále soutěže Karlovarská Rocková Mapa 2015 v hlasování diváků, kteří oproti hodnotící porotě považují ERELEY za nejlepší kapelu večera. Po tomto vystoupení ERELEY opouští Marie Peterová.

2016 - V roce 2016 si kapela střihne účast na Koncert vítězů SFB 2015, festivalu Rock Chodov 2016 a díky výhře v KVRM také na festivalu Rockbeach Sokolov 2016 , kde už byla nová sestava ve složení LR, York, Birkoff a Patrik Lavrinčík (Notre Dame).
Na konci roku 2016 kapela vypouští do světa druhý klip k desce Katharsis, tentokráte pro píseň "Soul in chains". Produkci klipu kapela svěřila týmu z Ašské MVTV a pánové Petr Všetečka a Dominik Erban odvedli velmi dobrou práci. ERELEY v rámci videoklipu spolupracují také s alternativní modelingovou agenturou MoMag , která zprostředkovala ozdobu klipu, nádhernou modelku Neiru Lohikäärme. Jakoby té krásy nebylo dost, v klipu se také objevuje nová posila ERELEY na postu kláves, seňorita Mariana Fernandez (La Bestia Negra, Mariposa Negra). Zkrátka kozy sem, kozy tam, všude kam se podívám :)
Po vydání videoklipu kapelu opouští dva členové - Birkoff a Patrik.

2017 - Znovu tak začíná hledání náhrady, kterou ERELEY nachází opět v Aši. V roce 2017 na post baskytary přichází kytarista René Červínek ml. (The Spiritual Legacy, Mayslayweec). V tomto složení začíná kapela pomale pracovat na druhém dlouhohrajícím albu s názvem "Diablerie". Náběry kytar, basy a kláves si opět kapela obstarává ve svém studiu. Zpěvy se natáčí v Chebském studiu Rullete Music. ERELEY se tentokráte rozhodují pro živé bicí a vybírají si za tímto účelem zkušeného ašského bicmana žijícího v Praze - Petra Hataše (Modern Day Babylon). Náběry bicích, celkový mix a mastering opět proběhly v Pražském Studio Hostivař pod taktovkou Zdeňka Šikýře. Na zpracování bookletu si kapela přizvala talentovanou umělkyni Denisu Růžičkovou, která namalovala sérii obrazů na míru všem skladbám. V tomto roce si kapela střihla několik vystoupení, ze kterých za zmínku stojí hlavně Pot-Rock VIII. festival a také Motosraz ve Studánce u Aše. Před koncem roku kapelu opouští Réné Červínek.

2018 - nové album je hotové, probíhají práce na zpracování bookletu (Pavel Kouba) a kapela stále hledá vydavatele. Navíc ERELEY opouští Mariana Fernandez. Kapela se tak ocitá v pozici, kdy nehledá pouze vydavatele, ale také motor (bicí+basa) a olej do motoru (klávesy). Období temna. Moravští orli ovšem nepáchaj sebevraždy a během několika měsíců se k ERELEY připojuje bubeník Martin Nečekal (Attacus) a post basy zabírá Jan Kapr. V nastávajícím období se nová sestava sehrává a zároveň natáčí videoklip ke skladbě Enchnatress z připravovaného alba Diablerie. Do konce roku ERELEY stihnou odehrát několik živých vystoupení. Zásadní bod roku 2018 je fakt, že kapela našla vydavatele pro novou desku.

2019 - v lednu dochází k přelomové a zásadnímu okamžiku - Ereley podepisují smluvu se světovým vydavatelem: MASSACRE Records (Německo). Bohužel, tento rok lze nazvat "čekacím", protože plánovaný termín vydání CD se z 13.8. posunul až na další rok. Kapela odehrála několik zdařilých vystoupení, ale veškeré síly se soustředily na přípravu nových skladeb pro další album. O prázdninách se ještě stačil natočit další videoklip k titulní skladbě "Diablerie".

2020 - je 24.ledna a tento den vychází toužebně očekávané album "DIABLERIE", které je v podstatě ihned provázeno desítkami recenzí z celého světa.
 

"K sobě se obraťte a na sobě pracujte jako na odkazu univerzální moudrosti. Jedině v sobě samotném může člověk nalézt neklamnou útěchu, kterou nic jiného na světě nedá a dát nemůže. A dojdete-li svého cíle, v lampě Vaší moudrosti se rozžehne světlo, které neplane, světlo které nehoří a před nímž žádné temnoty neobstojí a Vaší ruku vyzbrojí nezbadatelná prozřetelnost podivuhodným žezlem, jež je realizací moci a současně i opory. A tehdy nebude Vaše oči děsit blýskání efemérních světlušek v temnotách soudobého kalu. A tento svět stane se Vám personifikací věčně proměnné a přitom věčně stejné báje, čisté a syté, zázračnými barvami jako pohádky, jež jste slyšeli za svého dětství, když se tichým večerem nesly zvuky klekání. Od jednotlivců musí vzejít světlo celému světu, světlo Vaše." -LVMEN-

ERELEY, vědomi si nezbytného českého škatulkování, nazývají svůj styl jako "heavy joy music" ( i v tomto označení symbolicky vzdávají hold zaniklé Ebole Joy) a nijak neřeší zda je to rock, pop, či metal. Pokud použijeme zaběhnuté škatulky, pak Ereley se nejspíše pohybují ve vodách progresivního metalu.
Ale jedním slovem, je to prostě "Chuppacabra" :-)))

Její zakladatelé svorně tvrdí:
"Nejsme ani tak muzikanti, kteří drtí stupnice a cvičí songy svých idolů, jdeme svou cestou a jsme pouhými přenašeči svých pocitů. Nikdy nebudeme hrát jako někdo, nikdy nebudeme hrát odlehčené pivní songy...nikdy nebudeme laciní. Naší prioritou je, prostřednictvím vlastních pocitů, bavit naše věrné fans."

Facebook